Drukarki EPSON i brother
Log In

Technologia RFID: poznaj jej najważniejsze zalety

Systemy RFID to coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie, które służy ochronie wrażliwych zasobów przedsiębiorstwa – przede wszystkim danych o produkcji, danych pracowników oraz kontrahentów. W wielu miejscach na świecie systemy RFID są już standardem lub zyskują na popularności. W Polsce również obserwuje się szybki wzrost zainteresowania tą technologią. Wynika to z rosnącej świadomości na temat konieczności zabezpieczenia newralgicznych obszarów przedsiębiorstwa przed nieuprawnionym dostępem.

Czym dokładnie jest technologia RFID i jakie są jej najważniejsze zalety? Zapraszamy do lektury artykułu przygotowanego przez ekspertów RAControls.

RFID – co trzeba wiedzieć o tej technologii?

RFID to technologia łączności bezprzewodowej, którą w przemyśle czy szerzej w biznesie wykorzystuje się dla zabezpieczenia i usprawnienia dostępu czy to do poszczególnych pomieszczeń, czy maszyn, urządzeń i systemów informatycznych.

Większość z nas miała już do czynienia z technologią RFID, chociażby korzystając z popularnych kart magnetycznych umożliwiających wejście na siłownię, na basen, do budynku biurowego czy pokoju hotelowego.

Technologia RFID jest coraz chętniej wykorzystywana przez przedsiębiorców, którym zależy na maksymalnym zwiększeniu poziomu ochrony newralgicznych zasobów. Jest to wręcz obligatoryjny element wyposażenia zaplecza zakładów produkcyjnych czy fabryk, w których wdrożono już rozwiązania z dziedziny automatyzacji.

Więcej o tym, czym dokładnie jest technologia RFID oraz o przykładach jej zastosowania możesz przeczytać w artykule na stronie internetowej https://racontrols.pl/bazawiedzy/systemy-rfid-czym-sa-i-jakie-przynosza-korzysci/.

Najważniejsze zalety technologii RFID

Przedsiębiorcy, którzy wcześniej nie słyszeli o technologii RFID, bardzo szybko zaczynają doceniać jej zalety i  decydować się na wdrożenie tego rozwiązania w swoich zakładach.

Do najważniejszych korzyści wynikających z zastosowania systemu RFID na potrzeby kontrolowania dostępu do zasobów przedsiębiorstwa zaliczymy:

  • Podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych, maszyn i urządzeń;
  • O wiele łatwiejsze przyznawanie i aktualizowanie uprawnień użytkowników;
  • Brak konieczności zapamiętywania haseł i danych logowania;
  • Szybki, niezawodny dostęp do zasobów przez uprawnionych pracowników;
  • Wysoki poziom niezawodności technologii;
  • Niski koszt wdrożenia i utrzymania systemu;

Wdrożenie systemu RFID przede wszystkim pozwala lepiej zarządzać dostępem do maszyn i instalacji – zapewnia bezpieczny dostęp do urządzeń uprawnionym pracownikom, przyspiesza proces logowania i rejestracji zmian.

Przykład zastosowania technologii RFID

Wdrożenie systemu RFID w przedsiębiorstwie diametralnie zmienia dotychczasowe zasady uzyskiwania dostępu do najważniejszych zasobów czy poufnych informacji. Zamiast logowania się za pomocą hasła, autoryzację uzyskuje się poprzez przyłożenie karty magnetycznej do czytnika.

Problem ze stosowaniem tradycyjnych haseł jest złożony – w sytuacji, kiedy hasło jest zbyt proste, może w łatwy sposób zostać złamane i wykorzystane przez osobę nieuprawnioną. Z kolei zbyt skomplikowane hasła bywają zapisywane przez pracowników w ogólnodostępnych miejscach (co jeszcze bardziej zwiększa ryzyko włamania) lub zapominane, co z wymusza ich ciągłe resetowanie przez dział IT. Autoryzacja dostępu poprzez kartę RFID jest zatem znacznie bezpieczniejszym i efektywniejszym rozwiązaniem.

Karta jest przypisana do konkretnego pracownika oraz stanowiska, dzięki czemu zyskujemy możliwość elastycznego przyznawania czy odbierania uprawnień w dowolnej chwili. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy uprawniony pracownik wybiera się na urlop i musi przekazać swoje obowiązki zastępującej go osobie. Dzięki temu właściciel czy manager przedsiębiorstwa zachowuje pełną kontrolę nad tym, kto ma dostęp np. do panelu operatorskiego.

Akcent na bezpieczeństwo wrażliwych danych

Współczesne przedsiębiorstwa przetwarzają coraz większe ilości danych. Wzrasta również zainteresowanie rozwojem sieci komunikacyjnych oraz rozwiązaniami IIoT. Powyższe trendy oferują ogromne możliwości rozwoju, ale także stanowią większe zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa przedsiębiorstw.

Technologia RFID może stanowić duże wsparcie w procesie minimalizowania ryzyka wycieku poufnych danych, zarówno tych stricte dotyczących tajemnic handlowych przedsiębiorstwa, jak i jego pracowników czy kontrahentów.

Gotowe rozwiązania RFID rekomendowane przez ekspertów RAControls

Planując wdrożenie technologii RFID w firmie czy w zakładzie warto rozważyć wybór czytników WAVE ID marki rf IDEAS. Wraz z dedykowanym oprogramowaniem tworzą one gotowy system zwiększający poziom bezpieczeństwa i ochrony dostępu do newralgicznych procesów biznesowych.

Zaletą rozwiązania marki rf IDEAS jest stosunkowa łatwość implementacji, uniwersalność, wysoki poziom niezawodności oraz bardzo dobra użyteczność – czytniki można wykorzystać również m.in. do monitorowania i rozliczania czasu pracy

Wdrożenie systemu RFID opartego o czytniki WAVE ID można powierzyć ekspertom RAControls, promotora innowacji w przemyśle i czołowego dostawcy technologii z dziedziny automatyki przemysłowej. Z pełną ofertą RAControls zapoznasz się na stronie internetowej https://racontrols.pl/.

Tagged under

Apologies, but no related posts were found.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *