Drukarki EPSON i brother
Log In

Anonimizacja danych w praktyce – jak i po co anonimizować dane?

Co to jest anonimizacja danych? Jak wygląda anonimizacja danych w praktyce? Po co anonimizować dane? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

  1. Co to jest anonimizacja danych?
  2. Dlaczego warto wykorzystać anonimizację danych?
  3. Dla kogo anonimizacja danych?

Czym jest anonimizacja danych i jakie daje korzyści? Dlaczego warto skorzystać z czynności tego rodzaju? Dla kogo anonimizacja danych? Jakie narzędzie do anonimizacji wybrać? Na wszystkie pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Już teraz zapoznaj się z jego treścią.

Co to jest anonimizacja danych?

Co to jest anonimizacja danych? Otóż anonimizacja danych to działanie, które polega na tym, że dane osobowe przekształca się w taki sposób, aby niemożliwe było ich przyporządkowanie do konkretnej osoby fizycznej. A zatem anonimizacja sprawia, że wszelkie powiązania między danymi osobowymi a daną osobą, której te dane dotyczą, są trwale usuwane. W ten właśnie sposób wszystkie informacje, które były wcześniej danymi osobami, po anonimizacji przestają po prostu nimi być. Do przykładów anonimizacji zalicza się zmianę imienia oraz nazwiska na inicjały czy usunięcie nazwiska i tym samym pozostawienie samego imienia. Przy większej ilości danych osobowych należy oczywiście usunąć każdą informację, która w bezpośredni sposób pozwoli zidentyfikować osobę fizyczną – na przykład dane biometryczne czy PESEL. Do wykonania prawidłowej anonimizacji przy większej ilości kategorii danych osobowych usuwa się także adres zamieszkania czy numer telefonu. A zatem pozostawia się tylko i wyłącznie te dane, które w żadne sposób nie umożliwią nawet pośrednio wskazać konkretną osobę fizyczną.

Jest wiele metod anonimizacji danych. Każdy sposób nieco inaczej modyfikuje dane i z tego właśnie powodu wybór odpowiedniej techniki zależy od uwarunkowań konkretnej sytuacji. Lista metod anonimizacji obejmuje randomizację, generalizację, supresję atrybutów, supresję rejestrów, maskowanie znaków, pseudonimizację – co nazywa się również kodowaniem, pertrubację danych, dane syntetyczne oraz agregację.

Dlaczego warto wykorzystać anonimizację danych?

Dlaczego warto wykorzystać anonimizację danych? Przede wszystkim po to, aby spełniać wymagania narzucone przez przepisy ochrony danych osobowych. Do korzyści związanych ze stosowaniem anonimizacji danych zalicza się również gwarancję bezpieczeństwa danych w nieprodukcyjnym środowisku, możliwość wykorzystywania zanonimizowanych danych w innym celu – niż ten wstępnie z założony czy fakt, że nie trzeba uzyskiwać zgody na przetwarzanie danych. Ponadto do zalet anonimizacji danych zalicza się możliwość eksportowania danych i to w sposób międzynarodowy oraz to, że takie dane można przechowywać praktycznie przez nieograniczony czas.

Dla kogo anonimizacja danych?

Dla kogo anonimizacja danych? Z działań tego rodzaju powinien skorzystać właściwie każdy przedsiębiorca. W tym celu polecamy wybrać odpowiednie narzędzie, dzięki któremu zapobiegniesz utracie danych poufnych, w szybki i prosty sposób zanonimizujesz duże wolumeny danych, a także będziesz realizować tak zwane prawo do zapomnienia bez ryzyka, że jednocześnie stracisz informacje o zachowaniu swojego klienta. Ponadto odpowiedni do anonimizacji i pseudonimizacji program pomaga zadbać o zgodność z RODO. Zespoły programistyczne i testowe dzięki odpowiednim programom będą mogły wykorzystywać bazy danych składające się z wiarygodnych informacji, które jednocześnie dzięki działaniom z zakresu anonimizacji są w 100% bezpieczne.


Jeśli szukasz odpowiedniego narzędzia, polecamy sprawdzić Soflab GALL. To doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu zwiększysz bezpieczeństwo danych, przeprowadzisz każdy projekt zgodnie z RODO, skrócisz czas, który zwykle jest potrzebny do zabezpieczania danych, a także zagwarantujesz wszystkim organizacyjnym procesom biznesowym odpowiednie wsparcie wiążące się z rozwojem, outsourcingiem, testowaniem czy jakością. Zalet i możliwości jest wiele – szczegóły na ten temat znajdziesz na oficjalnej stronie firmy oferującej Soflab GALL.