Drukarki EPSON i brother
Log In

Jak dbać o bezpieczeństwo danych?

W użytku firmowym i prywatnym niezwykle istotne jest dbanie o bezpieczeństwo danych. Szczególnie te wrażliwe oraz osobowe są łakomym kąskiem dla różnych osób, a z drugiej strony nawet zdjęcia, pliki czy też korespondencja prywatna są takimi elementami, które niekoniecznie powinny oglądać światło dzienne. Nawet jeśli nie ma w nich nic kompromitującego, to nie chcemy się dzielić informacjami z całym światem. Z drugiej strony, gdy sprzedajemy komputer lub smartfon, oddajemy nośniki do serwisu czy też udostępniamy je osobom trzecim, to zapominamy o bezpieczeństwie i internet jest pełen historii, że ktoś kupił urządzenia ze wszystkimi plikami – tak postępują zarówno firmy, jak i osoby prywatne, a straty nie tylko wizerunkowe mogą być bardzo duże. Dlatego właśnie wiele osób podkreśla, że bezpieczeństwo w sieci zależy przede wszystkim od nas.

  1. Skuteczne działanie
  2. Problematyczne kwestie
  3. Skuteczne usuwanie danych
  4. Specjalistyczne oprogramowanie

Skuteczne działanie

Bardzo często używany sprzęt firmowy przy wymianie trafia do odsprzedaży lub firmy recyklingowej. Rynek urządzeń z drugiej ręki kwitnie również wśród klientów prywatnych, a dyski przenośne, pendrive’y, płyty często w masowych ilościach leżą w szufladach lub też lądują na śmietniku. Warto pamiętać, że na przykład obowiązujące przepisy RODO oraz restrykcje dotyczące danych wrażliwych, finansowych czy też związanych z umowami z kontrahentami, wymuszają pewne standardy. Ich wyciek mógłby mieć poważne konsekwencje. Warto przy tym pamiętać, że nie wystarczy wcisnąć przycisk „Delete”, wrzucić pliki do kosza i go opróżnić, by się ich pozbyć. W wielu wariantach nieskuteczne bywają również bardziej profesjonalne metody i na rynku nie brakuje firm, które zajmują się odzyskiwaniem danych. Choć bywa to kosztowne i czasochłonne, to potwierdza tezę, że trzeba się przyłożyć, by wyczyścić dyski czy pamięć.

Problematyczne kwestie

Laikowi ciężko jest zrozumieć, jak działa mechanizm zapisywania plików w komputerze czy na dyskach przenośnych i dlaczego w związku z tym problematyczne bywa usunięcie danych. Nośniki mają specyficzną budowę, a zarządzanie plikami poprzez system operacyjny sprawia, że wszystko jest przyjazne użytkownikom. Z drugiej strony wyczyszczenie kosza to jedynie wykasowanie informacji o położeniu danych na dysku. Tym samym system ma nowe miejsce do zapisywania, ale dane fizycznie pozostają na nośniku i można je odzyskać. Do tego często wystarczy jedna z darmowych i dostępnych aplikacji. Co istotne, problemu może nie rozwiązać nawet sformatowanie dysku twardego, więc coraz więcej osób decyduje się na fizyczne metod niszczenia nośników lub też wybór dedykowanego oprogramowania.

Skuteczne usuwanie danych

Bez problemu trwałe usuwanie danych z dysku można powierzyć profesjonalnej firmie takiej jak hitit.pl. Daje to pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone zgodnie ze sztuką, a co za tym idzie, nikt nie dostanie się do naszych danych. Metody są różne i w wielu wypadkach są zależne od tego, jak zbudowany jest nośnik i jaka jest jego specyfika. Na przykład popularne obecnie dyski HDD, jeśli nie chcemy ich zniszczyć fizycznie, można wielokrotnie napisać. Zazwyczaj polega to na dodawaniu ciągów bitów lub bitów zerowych, a to sprawia, że poprzednie dane teoretycznie są nie do odzyskania. W przypadku nowocześniejszych dysków SSD taka metoda się nie sprawdza. Z jednej strony można uszkodzić napęd dysku, jeśli przekroczy się liczbę dozwolonych zapisów dla zbyt dużej ilości komórek. Poza tym sama budowa nośnika sprawia, że nadpisywane dane mogą nie wymazać akurat tych danych, o jakie nam chodziło. Warto pamiętać, że wielokrotne nadpisywanie dysku może być wykonywane tylko na sprawnych nośnikach. Dyski SSD są jednak wyposażone w mechanizm secure erase, który steruje kontrolerem i w ten sposób wymusza fizyczne zerowanie każdej komórki. A to bezpowrotnie usuwa dane. Specjaliści podkreślają również, że ta operacja przywraca pierwotną wydajność dysku SSD. To działa tak jakby odzyskać ustawienia fabryczne, a tym samym zwiększa się wydajność dysku.

Specjalistyczne oprogramowanie

W sieci i sklepach znaleźć można różnego rodzaju programy do trwałego usuwania danych. Nie wszystkie gwarantują skuteczność. Do popularnych propozycji należy na przykład Eraser czy File Shredder dedykowane użytkownikom domowym i małym firmom. Poza tym można również sięgnąć po produkty komercyjne takie jak KillDisk Ultimate czy AVG File Shredder czy też Blancco 5. Działają one na zasadzie wielokrotnego nadpisywania, a także zarządzają środowiskami pamięci masowych. Do najważniejszych zalet popularnych metod należy to, że są łatwo dostępne, uniemożliwiają odzyskanie danych w warunkach domowych, a także nie niszczą nośnika i można z niego dalej korzystać. Wśród wad najczęściej wymienia się to, że proces usuwania danych jest czasochłonny, a same programy bywają zawodne i podatne na błędy. Trzeba mieć również zaufanie do osoby, której się tę procedurę zleca. Poza tym nigdy nie możemy być pewni, że podpisaliśmy dokładnie te dane, na jakich nam zależało. Takie programy nie gwarantują również tego, że w warunkach laboratoryjnych nie da się ich odzyskać.

Tagged under