Drukarki EPSON i brother
Log In

Predykcyjne utrzymanie ruchu – co to jest oraz jakie narzędzia warto stosować?

Wiele firm, które zajmują się sprzedażą własnych produktów, bazuje właśnie na produkcji. A jak wiadomo, każdy pojedynczy przestój czy awaria maszyny to strata liczona nie tyle w ilości wyprodukowanych rzeczy, ale w złotówkach. Jeśli chodzi o linię produkcyjną, każda przerwa może nieść za sobą negatywne skutki dla całego przedsiębiorstwa. Nic więc dziwnego, że firmy szukają rozwiązań. Jednym z nich jest zastosowanie predykcyjnego utrzymania ruchu. Czym to jest i na czym polega?

Predykcyjne utrzymanie ruchu – co to jest?

Predykcyjne utrzymanie ruchu to działania, które pozwalają na kompleksowy wgląd do maszyny, co z kolei umożliwia określenie, jakie jest prawdopodobieństwo awarii owej maszyny. Może to być tylko jedna jej część, jednak warto to wiedzieć, aby tego uniknąć. W ten sposób można całkowicie pozbyć się awarii maszyn, dzięki wczesnemu wykrywaniu i wymienianiu części, które prawdopodobnie w niedługim czasie uległyby całkowitej awarii.
Predykcyjne utrzymanie ruchu bazuje na wielu danych, które samodzielnie pozyskuje z konkretnych maszyn. Jest to kwestia nieustannego monitorowania, dzięki czemu dane są analizowane oraz oceniane w taki sposób, aby można było obliczyć prawdopodobieństwo wystąpienia pewnych zdarzeń. Działania te mają na celu zmniejszenie kosztów napraw, ale również zminimalizowanie prawdopodobieństwa całkowitego zepsucia maszyn oraz przestoju produkcyjnego. Decydując się na predykcyjne utrzymanie ruchu, możesz śmiało przestać martwić się o ewentualne straty, które mogłyby nastąpić kiedy linia produkcyjna uległaby zatrzymaniu przez wzgląd na awarię.

Ocena stanu urządzeń i maszyn

Predykcyjne utrzymanie ruchu to nic innego, jak korzystanie z nowoczesnych technologii. Pozwalają one na gromadzenie potrzebnych danych oraz ich analizę. W ten sposób na linii produkcyjnej zostaną dostosowane działania, które pozwolą na utrzymanie maszyn w ruchu. Ponadto, działania te pozwalają na eliminowanie zagrożeń, zanim one wystąpią.

Nieustanne monitorowanie parametrów z produkcji

Zużycie komponentów maszyn to nie jest tragedia, jeśli zostanie to wcześnie wykryte. Do tego właśnie służy predykcyjne utrzymanie ruchu. Stawia się tutaj na rozwiązania informatyczne, które monitorują wydajność urządzeń i maszyn. Ponadto, narzędzia te pomagają w ocenie ryzyka zdarzeń oraz częstotliwości ich wystąpienia, definiowania rodzaju możliwych zdarzeń serwisowych, określania przyczyn i okoliczności występowania zdarzeń, a także rozpoznawania wzorców sytuacji potencjalnie niebezpiecznych.

Tagged under