Drukarki EPSON i brother
Log In

Włamał się na konta 239 użytkowników Profilu Zaufanego

Policjanci cyberwydziału Komendy Stołecznej Policji zatrzymali mieszkańca Woli Krzywieckiej w województwie podkarpackim podejrzanego o włamanie się na konta 239 użytkowników Profilu Zaufanego.

Funkcjonariusze cybewrwydziału Komendy Stołecznej Policji przy współpracy z CERT Polska ustalili, że 27-letni mieszkaniec powiatu przemyskiego dokonał włamania do Systemu Dostawcy Tożsamości 27 użytkowników Profilu Zaufanego. W trakcie prowadzonych czynności operacyjnych policjanci znaleźli dowody, że zatrzymany, jest odpowiedzialny za inny atak hakerski. W dniach 2-4 sierpnia dokonał włamania na konta 212 użytkowników profilu zaufanego. Informację o dokonaniu włamania na konta Profilu Zaufanego potwierdził Wydział Nadzoru nad Systemami Legalizacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Haker z województwa podkarpackiego założył specjalną platformę internetową, na której mógł udostępniać wykradzione dane, użytkownikom mających do niej dostęp.

Haker został zatrzymany w swoim domu. Policja zabezpieczyła laptop, nośniki pamięci, modem, router oraz kartę SIM, które prawdopodobnie zostały wykorzystane do włamań na konta użytkowników. Mężczyzna został przewieziony do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie przedstawiono mu zarzut za to, że „bez uprawnienia, omijając zabezpieczenia włamał się na konto Profilu Zaufanego „239 osób bez ich wiedzy i zgody oraz udostępnił innym osobom pozyskane danych do logowań na stworzonej przez siebie platformie”. Został tymczasowo aresztowany na 2 miesiące. Dla postawionych zarzutów grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Tagged under