Drukarki EPSON i brother
Log In

Złącze lightning – autorskie rozwiązanie od Apple

Apple jako jedyny spośród potentatów rynku elektronicznego nie dał się przekonać do zastosowania w swoich urządzeniach standardowego złącza USB. Zamiast tego użytkownicy iPhone’ów, iPod’ów i iPadów’ów korzystają ze złącza Ligthning. Dlaczego Apple uparcie obstaje przy swoim i stosuje to rozwiązanie? Czym charakteryzuje się złącze lightning?

Charakterystyka złącza lightning

Poprzednie złącza montowane w urządzeniach marki Apple posiadały aż 30 styków, natomiast lightning jest pod tym względem innowacyjne i posiada ich tylko 8. Ponadto, jest to złącze dwustronne, co znacząco ułatwia jego użytkowanie. Złącza te obecne są w iPhone’ach, ale również w innych urządzeniach Apple. Wiele kabli posiadających z jednej strony końcówkę do złącza lightning, z drugiej strony wykorzystuje standard USB. Złącze lightning wykorzystywane jest do ładowania, przesyłu danych, a także podłączania słuchawek, pamięci przenośnej, czy tworzenia połączeń między urządzeniami.

Niepodważalne zalety złącza lightning

Niektórzy użytkownicy urządzeń Apple narzekają na brak standardowego złącza USB. Niemniej jednak wielu popiera politykę amerykańskiego producenta. Złącze lightning posiada bowiem zalety, dzięki którym pod wieloma względami przeważa nad złączem USB. Jedną z nich jest z pewnością transmisja danych, która dzięki wykorzystywanemu przez lightning standardowi Thunderbolt osiąga prędkość nawet 100 gb/s. W praktyce oznacza to m.in. szybsze ładowanie czy przesyłanie plików. Ponadto, złącze lightning nie zakłóca również sygnału audio. Ze względu na brak latencji, słuchawki podłączane do standardowego złącza w urządzeniach Apple zapewniają doskonałe doznania.

Złącze lightning zapewnia również bezpieczeństwo podczas podłączania urządzeń do komputera czy tez łączenia ich w dowolnych konfiguracjach. Nie ma ryzyka zapalenia sprzętu, co niestety niejednokrotnie miało miejsce w przypadku innych złączy. Ponadto, urządzenia Apple wyposażono w system wykrywania wadliwych ładowarek czy innych kabli. Oznacza to, iż po podłączeniu kabla o nieznanym pochodzeniu, który stanowi potencjalne zagrożenie dla urządzenia, sprzęt zablokuje połączenie.

Bez wątpienia obecność w urządzeniach Apple oryginalnego złącza lightning ma zalety, które użytkownicy odczuwają na co dzień. Producent decyduje się korzystać z własnego, autorskiego złącza m.in. po to, aby mieć możliwość jego samodzielnego udoskonalania. Samo powstanie lightning było spowodowane koniecznością zmniejszenia wymiarów złącza, aby iPhone’y mogły być jeszcze smuklejsze. W przyszłości możemy spodziewać się kolejnych modyfikacji, wdrażanych z myślą o użytkownikach, bez konieczności oczekiwania na unowocześnienie standardu USB.

Artykuł został stworzony przy współpracy z serwisem specjalizującym się w naprawach urządzeń Apple i-Heaven w Katowicach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o najczęstszych usterkach w urządzeniach iPhone zobacz stronę specjalistycznego serwisu iPhone.

Apologies, but no related posts were found.

1 Comment

  1. Marko

    Mimo swoich zalet uważam, że USB nie zostanie nigdy pokonany przez lightning. USB ma znacznie więcej zastosowań na rynku.