Drukarki EPSON i brother
Log In

Microsoft Office 2019 – co to jest?

Microsoft Office w wersji 2019 to oprogramowanie, które jest naturalnym następcą narzędzia oznaczonego numerem 2016. W nowej wersji programu pojawiło się wiele zmian, które docelowo miały do dostosować do interfejsu systemu operacyjnego Windows 10. Czy to oznacza, że – biorąc pod uwagę opinie użytkowników – jest rozwiązaniem udanym? Czym różni się ono od dobrze znanego Office 365?

Od czegoś trzeba zacząć…

Pakiet biurowy Microsoft Office 2019 nie jest pierwszym narzędziem tego typu, jakie zostało wypuszczone dla klientów finalnych. Wręcz przeciwnie – korzenie tej znanej przez wszystkich pasjonatów pracy biurowej aplikacji sięgają… 1989 roku. To właśnie wtedy powstał pierwszy pakiet biurowy, którego największym atutem był oczywiście Word. Dziś Office jest jednym z najpopularniejszych narzędzi biurowych. Mało tego – jest to aplikacja działająca w środowisku Linux, aczkolwiek tylko po zainstalowaniu dodatkowego oprogramowania, jakim jest Wine.

Naturalnie pakiet biurowy Office (niezależnie od swej wersji) nie jest niepowtarzalny. Mówiąc wprost – powstało wiele jego podróbek, przy czym niektóre z nich udostępniane są np. w oparciu o licencję open source. Tak jest, chociażby w przypadku słynnego już Open Office, który jest chyba najwierniejszą, a zarazem darmową kopią swojego oryginalnego odpowiednika.

Czym jest Office, czyli jego części składowe


Pakiet biurowy Microsoft Office składa się z kilku narzędzi, które są udostępniane użytkownikom zależnie od tego, która wersja pakietu zostanie przez nich wykupiona. Do programów podstawowych wchodzących w skład pakietu można zaliczyć:

 • Microsoft Word – czyli dobrze wszystkim znany edytor tekstu,
 • Microsoft PowerPoint, który jest narzędziem do tworzenia prezentacji multimedialnych,
 • Microsoft Excel, pełniący rolę arkusza kalkulacyjnego,
 • Microsoft OneNote – to profesjonalne narzędzie do sporządzania notatek.

Użytkownicy, którzy korzystają z bardziej zaawansowanych edycji pakietu Office, mogą uzyskać dostęp do kolejnych, rozszerzających jego możliwości narzędzi. Są to:

 • Microsoft Outlook – będący rozbudowanym klientem poczty e-mail,
 • Microsoft Publisher – to narzędzie, dzięki któremu można tworzyć profesjonalne publikacje prasowe,
 • Microsoft Access – to aplikacja, za pomocą której można tworzyć rozbudowane bazy danych,
 • Microsoft SharePoint Server – to mało znane narzędzie, za pomocą którego można zarządzać informacjami z poziomu dedykowanych serwerów,
 • Microsoft Entourage – to aplikacja przeznaczona dla systemu Mac OS, która jest kolejnym klientem poczty e-mail,
 • Microsoft Project – jest narzędziem służącym do kompleksowego zarządzania projektami.
 • Microsoft Visio – jest narzędziem wykorzystywanym m.in. do tworzenia schematów (w tym stron WWW),
 • Microsoft Project Server – jest to składowa pakietu, w ramach której użytkownik może zarządzać projektami realizowanymi wewnątrz przedsiębiorstwa.

Uwaga! W skład rozbudowanych, biznesowych edycji pakietu biurowego MS Office wchodzi również Skype, który jest popularnym narzędziem służącym do komunikacji i organizacji wideokonferencji.

Office czy Office – oto jest pytanie

Wielu użytkowników pakietu MS Office 2019 zastanawia się pewnie, czy warto „przesiąść się” na jego odnowioną wersję, czyli popularny Office 365. Trudno dokładnie wymienić wszystkie zmiany, jakie pojawiają się w aktualnie najnowszym pakiecie Microsoftu, ale – biorąc pod uwagę możliwości tego narzędzia – można nakreślić ogólny trend, jaki nakreślili sobie programiści giganta z Redmond.

1. Office 365 jest narzędziem wieloplatformowym. Osoby korzystające z płatnej subskrypcji mogą używać go zarówno w wersji na PC, jak i na urządzeniach mobilnych.

2. Pakiet Office 365 jest narzędziem dostępnym w wersji online. Oznacza to, że nie zużywa on zasobów komputera, lecz wymaga jedynie dostępu do stabilnego złącza internetowego.

3. W nowej wersji Office kładzie się szczególny nacisk na pracę grupową i zdalną kooperację w ramach wybranych projektów. Widać to przede wszystkim na przykładzie narzędzi, które wchodzą w skład pakietu (np. Team).

4. Pakiet Office 365 umożliwia łatwe udostępnianie plików pomiędzy użytkownikami, co ma istotne znaczenie w kontekście pracy zdalnej lub nauczania na odległość.

5. Nowa wersja Office jest też bardziej elastyczna pod kątem subskrypcji. Jeśli użytkownik nie chce korzystać z licencji wieczystej, może wykupić dostęp na rok lub… kilka miesięcy.

Co więcej, osoby korzystające z najnowszego pakietu Microsoftu mogą liczyć na kompleksowy dostęp do wszystkich poprawek i aktualizacji. Mało tego – osoby te mogą też skorzystać z pełnego wsparcia technicznego i to bez konieczności ponoszenia z tego tytułu jakichkolwiek opłat. Jednym słowem, korzystanie z Office 365 po prostu się opłaca.

Podsumowując, MS Office 2019 to bardzo udane narzędzie Microsoftu, dzięki któremu można kompleksowo realizować nawet najbardziej zaawansowane projekty. Warto jednak dodać, że pod względem funkcjonalności. Pakiet MS Office 365 zapewnia jeszcze więcej możliwości i to z uwzględnieniem elastycznych potrzeb klienta.

Tagged under